Ktoré pomôcky vám poskytnú podporu pri NMOSD?
Zápal zrakových nervov pri NMOSD môže viesť k dočasnej alebo trvalej strate zraku. V závislosti od stupňa zrakového postihnutia sú dostupné rôzne pomôcky pre čo najnezávislejší každodenný život.
Život ornament
Pomôcky pre poruchy zraku

Lupy a špeciálne okuliare
Zväčšenie písma pomocou lupy uľahčuje čítanie textu. Dostupné sú aj rôzne špeciálne okuliare, ktoré je možné nosiť napríklad pri líčení alebo manuálnej práci.

Systémové nastavenia počítača
V súčasnosti sú  okrem zmien veľkosti zobrazovania obsahu obrazovky dostupné aj klávesnice s veľkými písmenami uľahčujúcimi písanie. Pri ťažkých poruchách zraku je možné zadávanie obsahu v Braillovom písme prostredníctvom braillovskej klávesnice. Vhodný softvér dokáže umožniť ovládať počítač hlasom a nahlas čítať obsah dokumentov alebo webových stránok. Niektoré webové stránky sú v dnešnej dobe už bezbariérové a majú funkciu hlasného čítania.

Smartfón ako mobilný pomocník
Veľkosť písma či hlasové ovládanie je možné individuálne nastaviť aj na smartfóne. Mnohé smartfóny však dokážu oveľa viac. Telefón sa môže stať napríklad mobilným čítacím zariadením alebo nákupným asistentom pomocou snímača čiarových kódov a rozpoznávania bankoviek.

Bezpečne na cestách
Rôzne mapové aplikácie poskytujú podporu hlasovými pokynmi na navigáciu do cieľa. Pri výraznom zhoršení zraku bezpečnosti napomáha dlhá palica určená na rozpoznávanie prekážok, napríklad obrubníkov.

Inteligentní pomocníci v domácnosti
Bezbariérová práčka alebo hovoriaca kuchynská váha - hlasové ovládanie a zvukové hlásenia dokážu uľahčiť ovládanie širokého spektra domácich spotrebičov.

Vlastné označovanie a lepšie rozpoznávanie
Na orientáciu v každodennom živote pomáhajú samolepiace kontrastné nálepky, obaly na kľúče rôznych tvarov, posilnené osvetlenie miestnosti, hrubé čierne pero na poznámky alebo farebné podložky na identifikáciu miesta, kde sa pohár nachádza.

Zostať aktívny
Ľudia so zrakovým postihnutím môžu stále vykonávať rôzne druhy športov. So správnym partnerom môžete ísť behať, vyraziť na cyklistické výlety, či dokonca lyžovať.

Fyzická aktivita a možnosť zostať aktívny významným spôsobom prispieva k samostatnému a nezávislému životu. Pri NMOSD môže zápal miechy viesť k fyzickým obmedzeniam. Rôzne pomôcky - prispôsobené stupňu obmedzenia podporujú mobilitu a aktívny život.

Pomôcky pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou

Pomôcky na chôdzu
Chodecké palice alebo rolátory (chodítka) dokážu byť oporou a uľahčiť chôdzu, keď sila v nohách klesá.

Ortézy na zdvíhanie chodidiel
V prípade slabého zdvíhania chodidla môžu rôzne ortézy znížiť riziko zakopnutia a urobiť chôdzu bezpečnejšou.

Invalidný vozík
Ak je schopnosť chôdze vážne narušená, invalidný vozík môže zvýšiť mobilitu pacienta. Existujú rôzne doplnkové pohony, ako sú ručné kolesá, kolesá s posilňovačom alebo elektrické pohony. Elektrické invalidné vozíky sú napríklad k dispozícii aj s integrovaným zdvihákom sedadla, ktorý rozširuje rozsah pohybu, takže je možné aj na vyššie položené predmety, ako sú police, skrine alebo dokonca okenné kľučky. Kolobežka je alternatívou invalidného vozíka najmä na použitie mimo domova.

Pomocník na zdvíhanie predmetov
Alebo inak nazývané aj chápadlá, sú k dispozícii v mnohých rôznych prevedeniach. Okrem zdvíhania predmetov môžu pomôcť obúvaním či obliekaním ponožiek.

Život bez bariér
Existuje mnoho spôsobov, ako zabezpečiť bezbariérovosť domova: od madiel v kúpeľni alebo odstránenia nebezpečenstva zakopnutia, akými sú napríklad koberce, až po rozšírenie prechodov a dverí, či schodiskový výťah.

Tipy na zvládanie vedľajších príznakov a praktické pomôcky, ktoré vám môžu uľahčiť každodenný život, nájdete v časti Život.

Referencie:
www.nemos-net.de
www.amboss.com/de/wissen/Neuromyelitis-optica-Spektrum-Erkrankungen
www.kompetenznetz-multiplesklerose.de/fachinformationen/qualitaetshandbuch

M-SK-00000968