Liečba
NMOSD
Na NMOSD zatiaľ neexistuje žiadny liek. Existuje však niekoľko dostupných liekov, ktoré môžu znížiť riziko recidívy. Okrem toho existujú lieky používané na akútne epizódy ochorenia.
Aké sú možnosti liečby NMOSD?
Bullet icon

Liečba relapsu

Bullet icon

Liečba akútneho relapsu s cieľom obmedziť následné poškodenie

Bullet icon

Prevencia relapsu

Bullet icon

Prevencia novej epizódy ochorenia

Bullet icon

Symptomatická liečba

Bullet icon

Zmiernenie príznakov súvisiacich s NMOSD

Toto zriedkavé autoimunitné ochorenie centrálneho nervového systému je možné liečiť rôznymi farmakologickými a nefarmakologickými postupmi. Liečba symptómov a relapsov NMOSD je úzko spojená s liečbou používaou pri skleróze multiplex (SM). Niektoré lieky na SM sú však pri NMOSD neúčinné alebo môžu negatívne ovplyvniť priebeh ochorenia.

Na rozdiel od sklerózy multiplex príznaky NMOSD často po epizóde zle ustupujú. To môže viesť rýchlo k rozvoju závažných porúch. V predchádzaní ich vzniku  je dôležitá včasná liečba relapsu a prevencia nových recidív pomocou účinnej liečby.

Ako sa lieči akútny relaps NMOSD?
V prípade akútneho relapsu by sa liečba relapsu mala začať čo najskôr. Podobne, ako pri liečbe relapsu SM, sa používajú vysoké dávky tzv. glukokortikoidov, medzi ktoré patrí aj kortizón. Pri liečbe akútneho relapsu sa môže vykonať aj terapeutická plazmaferéza. Táto forma liečby sa používa aj pri akútnych recidívach SM.

Liečba glukokortikoidmi
Glukokortikoidy sú lieky, ktoré blokujú zápalové procesy v tele. To pomáha potlačiť zápal, ktorý poškodzuje nervy pri NMOSD.

Premývanie krvi (plazmaferéza) ako liečba relapsu
Cieľom plazmaferézy je odstrániť z krvi bielkovinové zložky, ktoré spôsobujú ochorenie. Pri NMOSD ide najmä o autoprotilátky proti AQP4, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri poškodení nervových buniek a nachádzajú sa v plazme.

Rozlišujú sa dva typy plazmaferézy: nešpecifická a špecifická plazmaferéza ("imunoadsorpcia"). Kroky, ktoré nasledujú, sa v prípade nešpecifickej plazmaferézy a imunoadsorpcie líšia:

Pri nešpecifickej plazmaferéze sa odstránená plazma nahradí roztokom.
Pri imunoadsorpcii sa z plazmy špecificky odstraňujú proteíny spôsobujúce ochorenie, protilátky proti aquaporínu-4. Takto očistená vlastná plazma sa môže vrátiť pacientovi.

Nešpecifická plazmaferéza
Imunoadsorpcia
Imunoadsorpcia infografika

Ako možno znížiť riziko novej recidívy?
Na prevenciu ďalších recidív NMOSD je k dispozícii niekoľko liekov. Niektoré z nich sú schválené na liečbu NMOSD, iné sa používajú už mnoho rokov - vykazujú účinok pri NMOSD, ale nie sú oficiálne schválené na liečbu NMOSD. Používanie týchto liekov sa nazýva "off-label liečba".

"Off-label liečba": liek sa predpisuje na stav, na ktorý nebol vyvinutý a schválený.

Všetky lieky používané na liečbu NMOSD potláčajú zápal v tele tým, že zasahujú do imunitného systému. Preto sa tieto lieky nazývajú aj "imunosupresívna liečba" alebo "imunoterapia".

Druhy imunoterapie sú rôzne. Líšia sa nielen mechanizmom účinku, ale aj spôsobom a frekvenciou podávania.

Postup liečby NMOSD
Postup liečby NMOSD

Vedeli ste, že:
Pri NMOSD sa príznaky počas relapsu zhoršujú. Je preto dôležité začať s profylaxiou relapsu včas a dôsledne ju dodržiavať.

Referencie:
www.nemos-net.de
www.amboss.com/de/wissen/Neuromyelitis-optica-Spektrum-Erkrankungen
www.kompetenznetz-multiplesklerose.de/fachinformationen/qualitaetshandbuch

M-SK-00000965